FİNLANDİYA EĞİTİM SİSTEMİ – TÜRKİYE EĞİTİM SİSTEMİ

Ortadoğulular Butik Dershanesi FİNLANDİYA EĞİTİM SİSTEMİ – TÜRKİYE EĞİTİM SİSTEMİ

27.9.2018    542


FİNLANDİYA EĞİTİM SİSTEMİ – TÜRKİYE EĞİTİM SİSTEMİ

Dünyaca popüler hale gelmiş eğitim sistemi ile adından pek çok kez söz ettiren Finlandiya günden güne eğitim öğretim alanında başarısını ispatlamıştır. Birçok ülke tarafından dikkat çekilen, incelemesi yapılan hatta üzerine kitap yazılan Finlandiya eğitim sistemi ülkemizinde dikkatini çekmiştir. Gelin Finlandiya eğitim sistemi ve Türkiye eğitim sisteminin arasındaki farklılıkları ve karşılaştırmaları maddeler halinde sıralayalım.

 • Türkiye eğitim sisteminde neredeyse okula gitme yaşı altı bezli bir döneme tekabül ederken Finlandiya eğitim sisteminde eğitim yaşı olarak 7 yaş belirlenmiştir.
 • Ülkemizde öğrenciler okulları birkaç sokak ileride olsa bile okula servisle gitmektedir. Fakat Finlandiya’da öğrenciler ilkokul çağından itibaren okula kendileri yürüyerek veya bisikletle gitmektedir. Özel bir durum olamadığı süreçte ailesiyle okula gitmezler.
 • Türkiye eğitim sisteminde ders kitapları ve müfredatsız bir eğitim düşünülmektedir. Eğitim kalitesindeki zayıflığın temel nedenide aslında bu gözükmektedir.Ama Finlandiya müfredatında çok basit bir müfredat yer almaktadır ve genellikle değişmez. Genellikle ders kitaplarıda kullanılmaz. Öğrencinin dersi derste öğrenmesi amaçlanır.
 • Türkiye eğitim sisteminde öğrencinin birinci sınıfından itibaren not sistemine tabi tutulduğunu görmekteyiz. Ama Finlandiya’daki öğrencilere ilk altı sene sınav yapılmamaktadır. 16 yaşına geldiğinde ülke çapında yapılan bir sınava girmektedirler.
 • Ülkemizde okullarda yere çöp atarsanız büyük bir ihtimalle azar işitirsiniz ardından hizmetli gelir temizler. Finlandiya’da hizmetli kavramı yoktur. Okul içerisindeki temizlği öğrencilerin kendileri sağlamaktadır. Böylelikle Finlandiya öğrencilerinin sorumluluk duyguları daha çok gelişmiş oluyor.
 • Finlandiya’da okul düzenleri öğrencinin rahat edebileceği düzende dizayn ediliyor. Çocukların kendilerini evlerinde hissedebileceği bir ortamda eğitim öğretim görmektedir. Türkiye’de ise ancak öğrenciler öğretmenin ve müdürün komutuyla rahat edebiliyor.
 • Türk eğitim sisteminde ders saatlerinin uzun olmasının yanında okul çıkışı etütler ve haftasonu etütleri ile beraber öğrenciler vakitlerinin çoğunu okulda geçirmektedir. Fakat Finlandiya eğitim sisteminde günlük ders saati 4 saat olarak belirlenmiştir.
 • Türkiye’de öğretmenler kendilerini mesleklerinin zirvesinde görmektedirler. Sınav sonuçları kötü geldiğinde öğrenme güçlüğünden ve ezberci eğitim sistemini öne sürüyorlar. Fakat Finlandiya’da her öğretmen haftada en az iki kez hizmet içi eğitime katılmak zorunda bırakılmıştır. Böylelikle öğretmenler kendileri her zaman geliştirmekte ve ilerlemektedir.
 • Türkiye’de öğretmenlik doktorluk ve mühendislik kadar değerli gözükmemektedir. Finlandiya da ise öğretmenlik en kutsal meslek olarak bilinmektedir. Öğretmenlerin hayat şartları doktorlarınki kadar iyidir.
 • Ülkemizde öğretmen olmak KPPS sınavından geçer puanı almak yeterlidir. Fakat Finlandiya’da öğretmen olmak sanıldığı kadar kolay değildir. Öncelikle Finlandiya’da yaşayan bireyin master seviyesine yükselmesi ve master yapması gerekmektedir. Devamında çeşitli eğitimlerden ve aşamalardan geçmelidir.
 • Türkiyede en başarılı öğretmen ödev veren öğretmendir olarak bilinmektedir.  Gün içerisinde ilkokuldan başlayan ödev serüvenin çocuklar günün ilk yarısını okula ayırır diğer yarısında ödevlerini yapmakla harcar. Ama Finlandiya’da öğrenciye ödev verilmektedir. Öğrenme yerinin okul olduğunu düşünmektedirler.
 • Ülkemiz okullarında bir sınıftan ses çıkmıyor öğrenciler düzenli bir şekilde sırada oturuyorsa o sınıf ve öğretmen övgü topluyor. Finlandiya’da bu durum tam tersdir. Eğer bir sınıftan ses gelmiyorsa ve öğrenciler ayağı kalmıyorsa o sınıfın öğretmen hakkında soruşturma açılmaktadır.
 • Finlandiya okul kantinlerine baktığımızda su, meyve ve sütten başka hiçbirşeye yer verilmezken bizim okullarımızda bu durum tam tersidir. Her gün en az 6 saat ders gören öğrencinin her tenefüs çikolata, cips veya kola içtiğini düşünürsek bu ilerleyen yaşantısında karşına büyük sorunların çıkmasının en büyük etkendir.
 • Finlandiya eğitim sisteminde müdür kavramı yer almaz okul baş öğretmen ve öğretmenler yönetmektedir. Fakat ülkemizde katı kuralları ile beraber gayet net bit şekilde müdür kavramı vardır.

Yaptığımız karşılaştırmalar ile beraber iki eğitim sistemi arasında dağ gibi farkları ve zıtlıkları gürmüş oluyoruz. Umarım ülkemizde yapboz haline gelmiş olan eğitim sistemi düzelir.

Ortadoğulular Butik Dershanesi Kızılay Butik Dershaneleri

Kızılay Butik Dershaneleri

Butik dershaneler  sınıf sayısının daha az olduğu , öğrenci ile yakınen takibin daha kolay yapıldığı , etüt imkanlarının ve birebir çalışma ortamla...

← Devamını Oku
Ortadoğulular Butik Dershanesi ÜNİVERSİTE SINAVINA AZ BİR ZAMAN KALDI!

ÜNİVERSİTE SINAVINA AZ BİR ZAMAN KALDI!

Üniversite sınavında yapılan değişikler, yeni sınav sisteminin oturtulamaması, çalışma planları, iki sınavında aynı günde olması 2017-2018 eğitim ö...

Devamını Oku →

FİNLANDİYA EĞİTİM SİSTEMİ – TÜRKİYE EĞİTİM SİSTEMİ

FİNLANDİYA EĞİTİM SİSTEMİ – TÜRKİYE EĞİTİM SİSTEMİ

Dünyaca popüler hale gelmiş eğitim sistemi ile adından pek çok kez söz ettiren Finlandiya günden güne eğitim öğretim alanında başarısını ispatlamış...

Devamını Oku →

+90 312 418 20 08

HEMEN FORMU DOLDURUN

Fiyatlar ve kurslarımız hakkında detaylı bilgi sahibi olun.