YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI (YKS)

Yayımlanma Tarihi 20.9.2018


YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI (YKS)

Bu yıl eğitim öğretim dönemine üniversite sınavlarının değişmesi ile başladık. Yaklaşık yedi yıldır uygulamada olan YGS ve LYS sınavları kaldırılıp yerine TYT ve YKS sınavları getirilmiştir. Yeni sınav sistemi iyi mi oldu yoksa kötü mü oldu bu yıl gerçekleştikden sonra göreceğiz. Öncelikle yeni sınav sistemi nedir, eski sınav sisteminden farkları nelerdir gelin inceleyelim. Bir yazımızda TYT sınavı hakkında görüşlerimizi bildirmiştik bugün ki yazımızda yeni sınav sisteminin bir diğer parçası YKS oturumu hakkında bilgi vereceğiz. Yeni sınav sisteminini ikinci oturumu olan YKS sınav sisteminin puanının hesaplanması için öğrenciler ilk oturum olan TYT sınavında iki yıllık için belirlenen 150 barajını 4 yıllık için belirlenen 180 barajını geçmesi gerekmektedir. Öğleden sonra girilecek olan YKS oturumu öğrenci kendi alanlarının sınavına girecekler. Türk dili ve Edebiyatı – coğrafya 40 soru, Sosyal bilimler grubunda 40 soru, Matematik 40 soru, Fen bilimlerinden 40 soru yer almaktadır. Aşağı yukarı eski sınav sistemiyle aynı soru sayısına sahip YKS oturumunda soru sayısının daha az yer aldığını görmekteyiz. Bir diğer fark ise sınavın ilk oturum ardından yapılıyor olmasıdır. Eski sınav sistemine baktığımız üniversite adayı öğrenciler ilk oturuma mart ayında girerken ikinci oturuma haziran ayında öğrenci kendi alanının sınavlarına hafta hafta giriyordu. Fakat yenilenen sınav sisteminde üniversite adayı öğrenci iki oturumun sınavına bir gün içersinde girecektir. Bir gün içerisinde tamamlanacak olan üniversiteye giriş sınavı en büyük dezavantajı öğrencinin dönem içerisinde TYT ve YKS oturumlarını bir arada yürütmek zorunda olmasıdır. Bu da öğrencinin daha verimli, özverili ve disiplinli bir çalışma gerektiğini  gösretmektedir. Evet baktığımızda öğrenciyi zorlayacak olan bir sistem olarak gözükmektedir. Fakat bir önceki yazılarımızda da söylediğimiz gibi öğrenci çalıştığı süreçte karşısına çıkacak olan herhangi bir sınav onu zorlamayacaktır. Bu süreç içerisinde öğrenciye düşen önemli husus ders çalışmanın yanında onu yeni sınav sistemi hakkında gerekli bilgileri verecek ve en iyi şekilde sınava hazırlayacak bir kurum bulmaktadır.

Ortadoğulular Eğitim Kurumları Ankara’nın en güncel dershanesi olarak 2002’den bu yana hizmet vermektedir.  Eğitim hayatının ilk yıllarda butik dershane olarak hizmet veren kurumumuz ilerleyen yıllarda bu anlayışı devam ettirerek birçok başarıya imza atmıştır. Her geçen gün artan başarı ivmemiz sayesinde Ankara dershaneleri arasında adımızdan pek çok kez söz etirdik. Peki dershanemizi bu ladar ön sıraya alan sebepler nelerdir ? Gelin dershanemizin ayrıcalıklarından ve yeni sınav sistemine öğrencilerimizi nasıl hazırladığından kısaca bahsedelim. Ankara dershanesi olarak eğitim öğretim dönemi başında yapılan değişikleri hakkında yeterli bilgiyi edindikten sonra gerekli hususlarda öğrencilerimizide bilgilendirdik. Butik anlayışı benimseyen kurumumuzda sınıflarda az sayıda öğrenci yer almaktadır. Ankara dershanesinde her ders özel ders niteliğinde geçmektedir. Bunun yanında diğer büyük avantajımız bireysel etüt kolaylığıdır. Yenilenen sınav sistemine karşı öğrencilerimizin en iyi şekilde hazırlanmaları için düşünülmüş bir programdır. Böylelikle öğrenci sınava hazırlandığı süreçte kafasında her hangi bir soru işareti kalmaz. Ankara dershanesi olarak öğrencilerimize sunduğumuz yaz ve yarıyıl kampları sayesinde tatil süreçlerinide verimli geçirmektedir. Ankara dershanemizi diğer kurumlardan ayıran en büyük özellik eğitim koçluğu ve psikolojik danışmanlık destekli eğitim sürecidir. Bu sayede öğrenciler sınav stresi gibi ki özellikle yenilenen sınav sistemiyle beraber öğrencinin sınav stresinin daha çok arttığını görmekteyiz. Bu gibi etkenlerin önüne geçmek adına kurumumuz bünyesinde yer almaktadır. Ankara dershanesi olarak dağıttığımız yeni sınav sistemine uygun kaynaklar sayesinde öğrenciler YKS sınavına en iyi şekilde hazırlanmaktadır. Ankara dershanesinde her hafta düzenli olarak deneme sınavı uygulanmaktadır. Deneme sınavları yeni sınav sistemine uygun olmakla beraber bir hafta TYT denemesi bir hafta YKS denemesi olarak gerçekleşmektedir.

Bizim için önemli öğrencinin kaygısız, stresiz yenilenen sınav sisteminin ikinci oturumu olan YKS sınavına en iyi şekilde hazırlanmasıdır. Bu sebeple sizleride Ankara dershanemize bekliyoruz.


Kadromuz Vizyonumuz Misyonumuz Hakkımızda Eğitim Sistemimiz Öğrenci Koçluğu Yaz Kampı Sömestr kampı Hızlı Okuma Hafıza Teknikleri Temel Lise 9. Sınıf Temel Lise 10. Sınıf Temel Lise 11. Sınıf Temel Lise 12. Sınıf Mezun Öğrenci Koçluğu Yaz Kampı Sömestr kampı Özel Dersler Öğrenci Eğitim Sistemi Veli Bilgilendirme Sistemi Butik Eğitim Butik Dershane Butik Başarı ANKARA DERSHANESİNDE TYT ve YKS HAZIRLIK KIZILAY DERSHANESİ YAZ KAMPI ANKARA DERSHANESİNDE LİSEYE HAZIRLIK Temel Lise Ankara`nın En İyi Dershanesi Ankara Temel Lise Ankara Temel Lise Etüt Ankarada Dershane Güvenliği Temel lise bünyesinde verilen psikolojik danışmanlık Ankara Butik Dershanesi YKS Eğitimi Dershanemiz Bünyesinde Verilen Rehberlik Hizmeti Ankara Butik Dershanesi YKS Eğitimi Butik Dershane Nedir? Ankara Dershanesi 2002`den Beri Sizlerle Eğitim Koçluğu Ankara Butik Dershane Eğitim Anlayışımız Yeni Sistemde YKS - TYT Yeni Sistemle Değişen YKS - TYT nin Amacı ve bizim yaklaşımımız Ankara Butik Dershanesi Mezun Dershanesi Anlayışımız Ankara`da Butik Dershane Ankara Butik Dershane Fiyatları Ankara Ümitköy Dershanesi Ankara Dershanesi Bireysel Etüt ANKARA BUTİK TYT AYT DERSHANESİ BUTİK DERHANEDE EĞİTİM VE BÜYÜK BAŞARI BUTİK AYRICALIK YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI (YKS) Ankara Butik YKS TYT Dershanesi ANKARA BUTİK DERSHANE BAŞARI BUTİK DERSHANEDE! SINAV STRESİNE SON! TEMEL YETERLİLİK SINAVI (TYT) Kızılay Butik Dershaneleri FİNLANDİYA EĞİTİM SİSTEMİ – TÜRKİYE EĞİTİM SİSTEMİ ÜNİVERSİTE SINAVINA AZ BİR ZAMAN KALDI! DİKKAT SINAV KAYGISI! YENİMAHALLE DERSHANE FİYATLARI KIZILAYDAKİ BUTİK DERSHANE FİYATLARI Kızılay’daki DERSHANELER Kızılay’daki Butik Dershaneler Kızılay Mezun Dershanesi KIZILAYDAKİ MEZUN DERSHANELERİ ÇANKAYADAKİ BUTİK DERSHANELER MAMAK DERSHANELERİ ÇANKAYA DERSHANE ANKARA DERSHANE KEÇİÖRENDEKİ DERSHANELER KIZILAY BUTİK DERSHANE FİYATLARI KIZILAYDAKİ BUTİK DERSHANELER